Балканската война

спомени от семейните архиви
  • Проект “100 години от обявяването на Балканската война”
  • Спомени от семейните архиви

Фамилия Матеви – три поколения офицери, двойни кавалери на ордена “За храброст”

 

 

Лейт. О.З.  Владимир Матев, председател на Контролния съвет на Съюза на ВНВУ е трето поколение офицер. Дядо му, баща му и той имат по два Ордена за храброст. Баща му и дядо му участват в Балканската война.  Владимир Матев сподели с нашия проект оригинални фронтови документи от Балканската война от архива на своя дядо – кап. Матьо Матевски, командир на рота в 51 пехотен полк.

 

Поручик Владимир Иванов Матев – р. Плевен, 1919г.
Постъпва с 61 випуск на ВНВУ. През 1938г е командирован в Хановер – в немско военно училище за противовъздушна артилерия.
През 1941г. завършва и подава рапорт да бъде изпратен в новоосвободените земи. Назначен е в Скопие като адютант на ген. Бойдев. Немска противовъздушна батарея, охраняваща молибденова фабрика край града има оръдия, но липсва жива сила и сключват договор с 5-та армия да ползват неин личен състав. Матев е назначен за командир на батареята – оперативно е подчинен на немския полк, а дисциплинарно – на 51-ви пп. През септември 1943 при потедното нападение, над фабриката прелита ниско командирска летяща крепост. Матев по своя инициатива, без заповед стреля и я сваля. Само двама от 12-членният екипаж успяват да катапултират. Българското командване се кани да го накаже, защото е стрелял без заповед. Но немците го награждават с Железен кръст (немският аналог на ордена за храброст). Тогава българското командване излиза от ситуацията, като му връчва Военен орден „За храброст” 4 ст. 2 клас. Вторият си орден за храброст (4 ст. 1 кл.) При изтеглянето на българскя корпус от Макединия попада в плен на партизани, но след ръкопашен бой успява да избяга и след два дни преход достига до 9 –ти п.п. при Деве Баир. При Драва Соболч по време на разузнаване е ранен от минометен огън – подофицерът с него е разкъсан на парчета, но той попада в „мъртвия конус” на мината – пострадва от ударната вълна, но оживява. В щаба не вярват, че е възможно да е оцелял и го записват убит. Но на следващия ден бойната линия се премества и го намират. Така получава втория си орден „За храброст”. 1946 е уволнен с голямата чистка на царските офицери. Записва де да учи икономика, завършва семестриално, но го изключват преди да се дипломира. Държавна сигурност го следи. Работи до пенсионирането си като шофьор. Спомени на Вл. Матев публикувахме в нашия блог.

 

Подполк. Иван Матев Матевски р.12.10.1886 с. Зелениково, Пловдивско
27 випуск на ВНВУ
Подпор. 5.08.1907
Поручик 4.09.1910
Капитан 1.11.1913
Майор 1.1.1918
Подполк. 18.05.1936
Следва военна академия в Санкт Пвтербург, завършва семестриално, но преди дипломирането се връща в България заради започналата Балканска война.
Учасвтва във войната със 7-ма дивизия, участник в Македоно-одринското опълчение, герой при Шаркьой, кавалер на военния орден „За храброст”. Участва в бреговия обстрел на кораба Меджидие.
В Първата световна война участва с 9-та пехотна дивизия на ген. Вазов при Дойран, където получава втори орден „За храброст”.
1936г. е откомандирован в Трудови войски и до 1936г. служи на турската граница.

 

 

Майор Матьо Матевски – р. 1855г. с. Хамзаларе, Пловдивско
При обявяването на Сръбско-българската война през 1885г. е мобилизиран като взводен подофицер. При Мека Црев офицерът взводен командир пада убит и Матевски поема командването на взвода. В боя е ранен, но продължава атаката. Вече превързан се връща към позицията и го среща Княз Александър I на кон. На място го произвежда подпоручик за бойно отличие и го награджава с Военен орден „За храброст”. Така започва офицерската му кариера. Командирован е във ВНВУ, където завършва ускорен курс. Участва в Балканската и Междусъюзническата войни. Получава втори Орден за храброст. Уволнява се по болест с чин майор.

 

 

Заповед N8 по 51-ви пехотен полк от 11 март 1913г. Карта Одрин, щаб в с. Татар кьой.

Описание на действията и боевете на 6-та рота от 51-ви пехотен полк, октомври – ноември 1912г.

Описание на боевете и действията на 2-ра дружина от 51-ви пехотен полк. 11, 12 и 13 март 1913г.

Списък на личния състав на 6-та рота от 51-ви пехотен полк, взела участие в боевете през октомври – ноември 1912г.

Служебнен списък на капитана от 22 Тракийски пехотен полк Матев, 1896






 

Пълни версии от документите ще публикуваме по-късно. Публикуваният матриал е собственост на Владимир Матев. Всяко ползване трябва да има неговото разрешение.

One Response to Фамилия Матеви – три поколения офицери, двойни кавалери на ордена “За храброст”

  1. PatriciaTermJanuary 19, 2015 at 1:58 am

    I was able to find good info from your blog articles.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

« Спомен за Балканската война на полк. Величко Величков
Погубените 1945
"Народният съд" – уникални непубликувани фотографии от архива на Тодор Славчев
Препратки
  • 95 години от Балканската война (Фокус)
  • Балканската война в "Изгубената България"
  • Блог "Един завет"
  • Клуб "Един завет"
  • Погубените 1945
Права за ползане
Снимката от заставката " Балканската война - спомени от семейните архиви" от сайта Изгубената България

Всички материали, публикувани в "Балканската война - спомени от семейните архиви" са изключителна собственост и авторско право на предоставилите ги потомци на офицерите - участници във войната. Всяко използване на материалите извън този сайт задължително трябва да има съгласието на собствениците.

Материалите, в които не е изрично оказан собственик са редакционни. Те могат да бъдат ползвани в условията на регламента Creative Commons BY-NC-ND 2.5

Балканската война powered by WordPress and The Clear Line Theme